Saturday 11:00 AM - 5:00 PM
Watson Stage 1 Sponser logo
MerleFest Veterans Jam
12:00 PM - 12:45 PM
Hogslop String Band
1:30 PM - 2:15 PM
Tommy Emmanuel, CGP
2:45 PM - 3:30 PM
Donna the Buffalo
3:55 PM - 4:40 PM
Dinner Break
4:40 PM - 5:10 PM
Cabin Stage 2 Sponser logo
Chris Austin Songwriting Contest - Gospel/Country 2020 Category Winners
11:20 AM - 12:00 PM
Chris Austin Songwriting Contest - Bluegrass/General 2020 Category Winners
12:50 PM - 1:30 PM
Joe Smothers
2:20 PM - 2:45 PM
Zoe & Cloyd
3:30 PM - 3:55 PM
Dinner Break
4:40 PM - 5:10 PM
Creekside Stage 34 Sponser logo
(1) Memories of the Watson Family hosted by T Michael Coleman with Sam Bush, Jeff Little, Jack Lawrence,...
11:00 AM - 11:45 AM
Mitch Greenhill & String Madness
12:15 PM - 1:00 PM
Mando Mania with Tony Williamson
1:30 PM - 2:30 PM
Banknotes
3:00 PM - 3:45 PM
Jeff Little Trio
4:15 PM - 5:00 PM
Hillside Stage 10 Sponser logo
The Cleverlys
11:00 AM - 11:45 AM
Brittney Spencer
12:15 PM - 1:00 PM
Jim Lauderdale
1:30 PM - 2:15 PM
Album Hour with The Waybacks
3:00 PM - 4:30 PM
Dance Stage 4 Sponser logo
Ashley Heath & Her Heathens
11:45 AM - 12:15 PM
Cordovas
1:00 PM - 1:45 PM
The Cleverlys
2:30 PM - 3:15 PM
Hogslop String Band
4:00 PM - 4:45 PM
(1) Memories of the Watson Family hosted by T Michael Coleman with Sam Bush, Jeff Little, Jack Lawrence, Joe Smothers, Tara Nevins, Jim Lauderdale
Saturday 11:00 AM - 5:00 PM
Austin Stage 8 Sponser logo
Learn to Jam with Dr. Banjo Pete & Joan Wernick - BRING YOUR INSTRUMENT!
11:00 AM - 12:00 PM
(1) Greatest Acoust...
12:30 PM - 12:45 PM
(2) Greatest Acoust...
12:50 PM - 1:05 PM
(3) Greatest Acoustic Blues Show O...
1:10 PM - 1:35 PM
Greatest Acoustic Blues Show On Earth
Mary Flower
1:40 PM - 2:10 PM
(4) Greatest Acoustic Blues Show On Earth
Rev. Robert Jon...
2:15 PM - 2:45 PM
Greatest Acoustic Blues Show On Earth
Jody Carroll
2:50 PM - 3:20 PM
Greatest Acoustic Blues Show On Earth
Piedmont Bluz
3:25 PM - 3:55 PM
(5) Greatest Acoust...
4:00 PM - 4:15 PM
Americana Stage 5 Sponser logo
Cordovas
11:30 AM - 12:15 PM
The Cleverlys
12:45 PM - 1:30 PM
Sweet Potato Pie
2:00 PM - 2:45 PM
Brittney Spencer
3:15 PM - 4:00 PM
Zoe & Cloyd
4:30 PM - 5:15 PM
Little Pickers Stage 33 Sponser logo
InterACTive Theater of JEF
11:00 AM - 11:30 AM
The Nomads & Friends
12:00 PM - 12:30 PM
Terrapin Creek
1:00 PM - 1:30 PM
Wyld Fern
2:00 PM - 2:30 PM
Aubreana Lovell with Amelia and Caroline Thomas
3:00 PM - 3:30 PM
Traditional Stage 6 Sponser logo
Mitch Greenhill & String Madness
11:00 AM - 11:45 AM
Laura Boosinger & Bryan McDowell
12:15 PM - 1:00 PM
Remembering Doc with T. Michael Coleman, Wayne Henderson, Jack Lawrence, & Jeff Little
1:45 PM - 2:30 PM
Jack Lawrence
3:15 PM - 4:00 PM
Tony Williamson
4:45 PM - 5:30 PM
The Plaza Stage 9 Sponser logo
(6) MerleFest Band ...
11:15 AM - 11:30 AM
(7) MerleFest Band ...
11:45 AM - 12:00 PM
(8) MerleFest Band ...
12:15 PM - 12:30 PM
(9) MerleFest Band ...
12:45 PM - 1:00 PM
(10) MerleFest Band ...
1:45 PM - 2:00 PM
(11) MerleFest Band ...
2:15 PM - 2:30 PM
(12) MerleFest Band ...
2:45 PM - 3:00 PM
(13) MerleFest Band ...
3:15 PM - 3:30 PM
(14) MerleFest Band ...
4:00 PM - 4:15 PM
Presley Barker
4:15 PM - 5:00 PM
(1) Greatest Acoustic Blues Show On Earth Welcome & History of Acoustic Blues Show
(2) Greatest Acoustic Blues Show On Earth Charles Welch
(3) Greatest Acoustic Blues Show On Earth Roy Book Binder
(4) Greatest Acoustic Blues Show On Earth Rev. Robert Jones
(5) Greatest Acoustic Blues Show On Earth Roy Book Binder
(6) MerleFest Band Competition The Maggie Valley Band
(7) MerleFest Band Competition Gate 10
(8) MerleFest Band Competition Into the Fog
(9) MerleFest Band Competition Blistered Hearts
(10) MerleFest Band Competition Hannah Juanita
(11) MerleFest Band Competition Eli Yacinthe
(12) MerleFest Band Competition Andrew Scotchie & The River Rats
(13) MerleFest Band Competition Handlebar Betty
(14) MerleFest Band Competition Band Contest Winner Announcement
Saturday 11:00 AM - 5:00 PM
Walker Center Stage 11 Sponser logo
Kruger Brothers
11:30 AM - 12:15 PM
Tommy Emmanuel, CGP
12:45 PM - 1:30 PM
Yasmin Williams
2:00 PM - 2:45 PM
Docabilly Blues Blowout with Mitch Greenhill & Friends
3:15 PM - 4:00 PM
Sweet Potato Pie
4:30 PM - 5:15 PM
Enpty Slot logo
Enpty Slot logo
Enpty Slot logo
Enpty Slot logo
Saturday 5:00 PM - 11:00 PM
Watson Stage 1 Sponser logo
10 Dinner Break
Balsam Range
5:40 PM - 6:40 PM
Sam Bush Band
7:30 PM - 9:00 PM
Shovels & Rope
9:30 PM - 11:00 PM
Cabin Stage 2 Sponser logo
10 Dinner Break
Chris Austin Songwriting 2021 Contest Winners
5:10 PM - 5:40 PM
Yasmin Williams
6:45 PM - 7:30 PM
Sam Williams
9:00 PM - 9:30 PM
Creekside Stage 34 Sponser logo
Mark Bumgarner
5:30 PM - 6:15 PM
Hillside Stage 10 Sponser logo
Sunset Sessions with Sarah Shook & The Disarmers
5:00 PM - 6:00 PM
Dance Stage 4 Sponser logo
Cane Mill Road
5:30 PM - 6:15 PM
Donna the Buffalo
7:15 PM - 8:15 PM
Saturday Late Night Dance with Gangstagrass sponsored by US Army ROTC
10:00 PM - 11:30 PM
Saturday 5:00 PM - 11:00 PM
Austin Stage 8 Sponser logo
Americana Stage 5 Sponser logo
Zoe & Cloyd
4:30 PM - 5:15 PM
Sam Williams
5:45 PM - 6:30 PM
Little Pickers Stage 33 Sponser logo
Traditional Stage 6 Sponser logo
Tony Williamson
4:45 PM - 5:30 PM
Sweet Potato Pie
6:15 PM - 7:00 PM
The Plaza Stage 9 Sponser logo
Saturday 5:00 PM - 11:00 PM
Walker Center Stage 11 Sponser logo
(1) Sweet Potato Pi...
4:30 PM - 5:15 PM
Late Night Jam with Shinyribs
10:30 PM - 12:30 AM
Enpty Slot logo
Enpty Slot logo
Enpty Slot logo
Enpty Slot logo
(1) Sweet Potato Pie