In response to directives from North Carolina Governor Roy Cooper and growing concerns about the spread of the novel coronavirus (COVID-19), Wilkes County officials have cancelled all mass gatherings of more than 100 people in Wilkes County through the end of April. Therefore, MerleFest 2020 has been cancelled. While this decision is disappointing for all of us, we fully support the directive from our county officials. The health, safety, and well-being of all involved with MerleFest is, and always will be, our primary concern. Click here for details.

Past Lineups

From Doc Watson to Willie Nelson to Dolly Parton, here is a complete history of artists who have performed at MerleFest since 1988.

1988 Lineup

  • Alisa Jones
  • Bela Fleck
  • Bob Hill
  • Chet Atkins
  • Clint and Clarence Howard
  • David Holt
  • David Johnson
  • Doc Watson
  • Earl Scruggs
  • Emmylou Harris
  • Everette Lowe
  • Frosty Morn
  • George Hamilton IV
  • Grandpa Jones
  • Jack Lawrence
  • Jack Williams
  • Jerry Douglas
  • Jerry Moretz
  • Jim Shumate
  • Joe Carol
  • Joe Smothers
  • John Cowan
  • John Hartford
  • Larry Jon Wilson
  • Les Deaton
  • Mac Wiseman
  • Mark O'Connor
  • Marty Stuart
  • Mike Cross
  • Moody Brothers
  • New Grass Revival
  • Pat Flynn
  • Pete Kennedy
  • Peter Rowan
  • Ramona Jones
  • Ric O Chet
  • Sam Bush Band
  • Smith Sisters
  • Stone Mountain Travelers
  • Tony Rice
  • Tory Oak Twirlers with Ed Scott
  • Vince Gill
  • Wayne Hayes

1989 Lineup

  • Bela Fleck
  • Bill Monroe and The Bluegrass Boys
  • Bill Vernon
  • Bill Young
  • Bob Hill
  • Carl Jackson
  • Carol Holcomb
  • Clint and Clarence Howard
  • David Johnson
  • Doc Watson
  • Emmylou Harris and The Angel Band
  • Emory Gordy
  • Frosty Morn
  • George Hamilton IV
  • George Hamilton V
  • Hot Rize with Red Knuckles and the Trailblazers
  • Jack Lawrence
  • Jack Williams
  • Jamie Hartford
  • Jerry Douglas
  • Jerry Moretz
  • Jim and Jesse and the Virginia Boys
  • Joe Smothers
  • John Cowan
  • John Hartford
  • Les Deaton
  • Mac Wiseman and The Wildwood Express
  • Mark O'Connor
  • Moody Brothers
  • Nashville Bluegrass Band
  • New Grass Revival
  • Pat Flynn
  • Pete Kennedy
  • Peter Rowan
  • Ralph Stanley & The Clinch Mountain Boys
  • Roland White
  • Sacred Sounds of Grass
  • Sam Bush Band
  • Smith Sisters
  • T. Michael Coleman
  • Tony Rice Unit
  • Tory Oak Twirlers with Ed Scott
  • Wayne Hayes

1990 Lineup

  • Al Perkins
  • Bela Fleck
  • Bill Mansfield
  • Bill Vernon
  • Bob Hill
  • Carol Holcomb
  • Cedar Hill
  • Cliff Miller
  • David Holt
  • David Johnson
  • Doc Watson
  • Emmylou Harris and The Nash Ramblers
  • Etta Baker
  • Frosty Morn
  • Gamble Rogers
  • Glenn Bolick
  • Happy Traum
  • Hot Rize with Red Knuckles and the Trailblazers
  • Jack Lawrence
  • Jack Williams
  • Jean Felix Lalanne
  • Jerry Douglas
  • Jerry Moretz
  • Joe Smothers
  • Larry Atamanuik
  • Laura Boosinger
  • Lightnin' Wells
  • Lou Reid
  • Mark Schatz
  • Mike Cross
  • Muriel Anderson
  • Nashville Bluegrass Band
  • Neil Rosenberg
  • Pete Kennedy
  • Peter Rowan
  • Randy Stewart
  • Riders in the Sky
  • Robin and Linda Williams
  • Roy Book Binder
  • Roy Huskey Jr
  • Sacred Sounds of Grass
  • Sam Bush Band
  • Seldom Scene
  • Slavek Hanzlik
  • Smith Sisters
  • T. Michael Coleman
  • Tim O'Brien
  • Tony Rice Unit
  • Travis George
  • Tweetsie Railroad Cloggers
  • Tweetsie Railroad Train Engineer
  • Wayne Hayes

1991 Lineup

  • Alison Krauss & Union Station
  • Al Perkins
  • Anthony Kroft
  • Artie Traum
  • Barbara Tomlinson
  • Bela Fleck
  • Bernie Leadford
  • Bill Mansfield
  • Bob and Dana Kogut
  • Bob Hill
  • Bryan Bowers
  • Cathy Fink and Marcy Marxer
  • Clay Buckner
  • Cliff Miller
  • David Holt
  • Dick Schuyler
  • The Dillards
  • Doc Watson
  • Don Ange
  • Doyle Lawson & Quicksilver
  • Edger Meyer
  • Emmylou Harris and The Nash Ramblers
  • Etta Baker
  • Fred Bush
  • Frosty Morn
  • George Hamilton IV
  • Good Ol' Persons
  • Greg and Backstep Hooven
  • Happy Traum
  • Idlewilde
  • Jack Bernhardt
  • Jack Lawrence
  • Jeff Robbins
  • Jerry Douglas
  • Joe and Odell Thompson
  • Joe Smothers
  • John Hartford
  • John McCutcheon & Gregory Gladkov
  • John Reischman
  • Juggles The Clown
  • Kathy Kallick
  • Kathy Mattea
  • Larry Atamanuik
  • Larry Kilgore
  • Laura Boosinger
  • Lewis Brothers
  • Mark O'Connor
  • Mark Schatz
  • Marty Stuart
  • Michelle Schocked
  • Mike Cross
  • Mike Seeger
  • Moody Brothers
  • Nashville Bluegrass Band
  • Nick Forester
  • Norman and Nancy Blake
  • Peter Rowan
  • Pete Seeger
  • Pete Wernick
  • Ralph Blizard and The New Southern Ramblers
  • Ramona and Alisa Jones
  • Randy Stewart
  • Raptor Center
  • Red Clay Ramblers
  • Richard Watson
  • Rickie Simpkins
  • Roland White
  • Ronnie Milsap
  • Roy Book Binder
  • Roy Huskey Jr
  • Sally Van Meter
  • Sam Bush Band
  • Shadrack Shufflers
  • Shady Grove Band
  • Si Kahn
  • Slavek Hanzlik
  • Smith Sisters
  • Strength in Numbers
  • Stuart Duncan
  • T. Michael Coleman
  • Tao Rodriquez
  • Tim O'Brien
  • Tommy Rash
  • Tommy Thompson
  • Tony Rice Unit
  • Tory Oak Twirlers
  • Tri County Travelers
  • Wanessa Water
  • Wayne Hayes

1992 Lineup

  • Adam Steffy
  • Alberti Flea Circus
  • Alison Krauss & Union Station
  • Al Perkins
  • Al Petteway
  • Anne Johnson
  • Anthony Kroft
  • Artie Traum
  • Barry Bales
  • Bela Fleck & The Flecktones
  • Benton Flippen Band
  • Billie Ray Johnson
  • Bill Mansfield
  • Billy Gee
  • Bil VornDick
  • Bob and Dana Kogut
  • Bob Hill
  • Brad and Lance Spencer
  • Brother Boys
  • Carl Jackson
  • Cathy Fink and Marcy Marxer
  • Chet Atkins
  • Cliff Miller
  • Colcannon
  • Dan Crary
  • Dannie Norris
  • Darrel Bryant
  • The David Grisman Quartet
  • David Johnson
  • Del McCoury Band
  • Doc Watson
  • Donnie Story
  • Drake Walsh
  • Edward Stover
  • Emmylou Harris and The Nash Ramblers
  • Fairfield Four
  • Fiddle Puppets
  • Floyd Williams
  • Foothills Good Grass
  • Francois Vola
  • Frank Orsino
  • Frosty Morn
  • Happy Traum
  • Idlewilde
  • Jack Lawrence
  • Jason Lamberth
  • Jeff Robbins
  • Jerrel Little
  • Jerry Douglas
  • Jimmy Gaudreau
  • Jim Shumate
  • Jim Watson
  • Jody Stecher and Kate Brislin
  • Joe and Odell Thompson
  • Joe Smothers
  • John Arnold
  • Jon Starling
  • Juggles The Clown
  • Kathy Chiavola Band
  • Kelly Smith
  • Larry Atamanuik
  • Laurie Lewis & Grant Street
  • Lynn and Liz Shaw
  • Mark O'Connor
  • Mark Schatz
  • Marshall Craven
  • Maura O'Connell
  • Menhaden Chanteymen
  • Mike Auldridge
  • Mike Cross
  • Mike Palmer
  • Nashville Bluegrass Band
  • New Coon Creek Girls
  • New Vintage
  • Nitty Gritty Dirt Band
  • Paul Yandell
  • Pete Kennedy
  • Peter Rowan
  • Pete Wernick
  • Phil and Gaye Johnson
  • Pinetuckett
  • R.G. Absher
  • Randy Stewart
  • Raptor Center
  • Red Clay Ramblers
  • Rhetta Absher
  • Richard Watson
  • Rickie Simpkins
  • Ricky Skaggs
  • Riders in the Sky
  • Robin and Linda Williams
  • Ron Block
  • Ronnie Simpkins
  • Roy Book Binder
  • Roy Huskey Jr
  • Sam Bush Band
  • Seldom Scene
  • Shady Grove Band
  • Si Kahn
  • Slavek Hanzlik
  • Smith Sisters
  • Steve Kaufman
  • String Fever
  • T. Michael Coleman
  • Ted Walters
  • Tim and Molly O'Brien
  • Tommy Rash
  • Tom Wetmore
  • Tony Joines
  • Tony Rice Unit
  • Tri County Travelers
  • Wayne Hayes
  • Wes Tuttle

1993 Lineup

  • A C Overton and Lauchlin Shaw
  • Adam Steffy
  • Alberti Flea Circus
  • Algia Mae Hinton
  • Alison Krauss & Union Station
  • Al Perkins
  • Anne Johnson
  • Barry Bales
  • Beausoleil
  • Beppe Gambetta
  • Bertie Mae Dickens
  • Billie Ray Johnson
  • Bill Smith
  • Billy Gee
  • Bil VornDick
  • Bob and Dana Kogut
  • Bob Hill
  • Brad and Lance Spencer
  • Bruce Piephoff
  • California
  • Carl Jackson
  • Cathy Fink and Marcy Marxer
  • Cephas and Wiggins
  • Cliff Miller
  • Clint and Clarence Howard
  • Cox Family
  • Dan Crary
  • Dannie Norris
  • The David Grisman Quartet
  • David Johnson
  • Del McCoury Band
  • Dixie Dawn
  • Doc Watson
  • Donnie Story
  • Drake Walsh
  • Emmylou Harris and The Nash Ramblers
  • Enoch Rutherford and The Gold Hill Band
  • Fairfield Four
  • Floyd Williams
  • Francois Vola
  • Frosty Morn
  • Good Ol' Persons
  • Happy Traum
  • Idlewilde
  • Jack Lawrence
  • Jack Williams
  • James Bryan and Carl Jones with Tom Jackson
  • Jason Lamberth
  • Jeff Robbins
  • Jerrel Little
  • Jerry Douglas
  • Jerry Salley
  • Jimmy Gaudreau
  • Jim Rushing
  • Joe Smothers
  • Joe Thompson & Odell Thompson
  • John Arnold
  • Josh Crowe
  • Juggles The Clown
  • Kathy Chiavola Band
  • Kathy Kallick and Laurie Lewis
  • Kelly Smith
  • Kenneth Price
  • Kukaruza
  • Larry Atamanuik
  • Larry Cordle
  • Laurie Lewis & Grant Street
  • Lonesome River Band
  • Mark O'Connor
  • Mark Schatz
  • Marshall Craven
  • Mary Chapin Carpenter
  • Matokie Slaughter and Vergie Richardson
  • Maura O'Connell
  • Mike Auldridge
  • Mike Palmer
  • Nashville Bluegrass Band
  • Pat Alger
  • Paul Brown
  • Paul Craft
  • Peter Rowan and Crucial Country
  • Pete Wernick
  • Phil Jamison
  • R.G. Absher
  • Raffi
  • Randy Stewart
  • Raptor Center
  • Rhetta Absher
  • Richard Watson
  • Rickie Simpkins
  • Ron Block
  • Ronnie Simpkins
  • Roy Book Binder
  • Sam Bush Band
  • Seldom Scene
  • Shady Grove Band
  • Shootin' Creek String Band
  • Si Kahn
  • Slate Mountain Ramblers
  • Smith Sisters
  • Steve Kaufman
  • Stuart Duncan
  • T. Michael Coleman
  • Ted Walters
  • Thornton and Emily Spencer
  • Tim and Molly O'Brien
  • Tish Hinojosa
  • Toast String Stretchers
  • Tommy Rash
  • Tony Joines
  • Tony Rice Unit
  • Tracy Brown
  • Wayne Hayes
  • Wayne Henderson
  • Wes Tuttle
  • The Whitetop Mountain Ramblers

1994 Lineup

  • Alberti Flea Circus
  • Alison Krauss & Union Station
  • Andrei Shepelev
  • Barbara Lamb
  • Barry and Holly Tashian
  • Bill Clifton
  • Bill Phillips
  • Bil VornDick
  • Bob and Dana Kogut
  • Bob Carlin
  • Bob Flesher and The New Old-Time Band
  • Bob Hill
  • Brad Jones
  • Brad Leftwich and Linda Higginbotham
  • Brother Boys
  • Carol Best Band
  • CC Wright 5th Grade Dulcimers
  • Cephas and Wiggins
  • Cherish The Ladies
  • Claire Lynch and The Front Porch String Band
  • Cliff Miller
  • Clint and Clarence Howard
  • Dan Crary
  • David Holt
  • David Johnson
  • David Shore
  • Dixie Dawn
  • Doc Watson
  • Don Edwards
  • Donna the Buffalo
  • Dorothy Hess
  • Dorothy Williams
  • Duck Baker
  • Emmylou Harris and The Nash Ramblers
  • Emory Lester
  • E Town (NPR Live Radio Production)
  • Eustace Conway
  • Evelyn Farmer
  • Folktellers
  • Francois Vola and The Acoustics
  • Freshwater
  • Front Range
  • Frosty Morn
  • Guy Van Duser
  • Happy Traum
  • Heartbeats
  • Iris Dement
  • Jack Lawrence
  • Jack Williams
  • Jake Phillips
  • Janette Carter
  • JD Crowe and The New South
  • Jeff Little
  • Jeff Robbins
  • Jerry Douglas
  • Jerry Ricks
  • Jessie Lovell
  • Jimmy Gaudreau
  • Joe Smothers
  • Joe Wilson
  • John Arnold
  • John Cowan
  • John Dee Holeman
  • John Jackson
  • Juggles The Clown
  • Junior Brown
  • Kathy Chiavola
  • Kelly Adams
  • Kenneth Price
  • Kevin Maul
  • Kukaruza
  • Larry Cordle
  • Laura Boosinger
  • Lonesome Standard Time
  • Mark Lippard
  • Mark O'Connor
  • Mark Schatz
  • Martin Simpson
  • Michael Mann
  • Mike Auldridge
  • Moondi Klein
  • Muriel Anderson
  • Nashville Bluegrass Band
  • Nolan and Dot Johnson
  • Ora Watson
  • Pat Alger
  • Paul Brown
  • Paul Craft
  • Peter Rowan
  • Pete Wernick and The Live Five
  • Phil and Gaye Johnson
  • Phil Jamison
  • Pine Ridge Boys and Patsy
  • Radim Zenkl
  • Ralph Stanley & The Clinch Mountain Boys
  • Raptor Center
  • Ray and Orville Hicks
  • Richard Matteson
  • Richard Watson
  • Rich O'Brien
  • Rickie Simpkins
  • Ricky Skaggs
  • Robert and Myrtle Dotson
  • Robin and Linda Williams
  • Ronnie Howard
  • Ronnie Simpkins
  • Run C&W
  • Sam Bush Band
  • Scott Nygard
  • Seldom Scene
  • Shady Grove Band
  • Sheila Adams
  • Skeeter and the Skidmarks
  • Sons of the San Joaquin
  • Stephanie Davis
  • Super 100's
  • Sweethearts of the Rodeo
  • T. Michael Coleman
  • Tara Nevins
  • Tim and Molly O'Brien and The O'Boys
  • Tommy Jones
  • Tommy Rash
  • Tony Rice Unit
  • Tracy Brown
  • Waddie Mitchell
  • Wayland Patton
  • Wayne Hayes
  • Wyatt Rice

1995 Lineup

  • Alberti Flea Circus
  • Alison Krauss & Union Station
  • Bela Fleck & The Flecktones
  • Beverly Smith
  • Bill Baker
  • Bill Evans
  • Bil VornDick
  • Blanton Owen
  • Bob and Dana Kogut
  • Bob Carlin
  • Bob Hill
  • Brad and Lance Spencer
  • Brother Boys
  • Bruce Molsky
  • Buck Buchanan
  • Byron Berline
  • California
  • Charles Pettee
  • Chesapeake
  • Chris and Lorin Rowan
  • Chris Thile and The Nickel Creek Band
  • Cliff Miller
  • Clint and Clarence Howard
  • Cox Family
  • Craig Smith
  • David Grier
  • Debi Smith
  • Del McCoury Band
  • Dixie Dawn
  • Doc Watson
  • Donna the Buffalo
  • Emory Lester
  • Etta Baker
  • Eustace Conway
  • Fairfield Four
  • Frosty Morn
  • Fuzzy Mountain String Band
  • Gary Johnson
  • Gillian Welch and David Rawlings
  • Gordon Freeman
  • Greg Deering
  • Happy and Artie Traum
  • Heartbeats
  • Hilary Dirlam
  • Jack Lawrence
  • Jack Williams
  • Jake Owen
  • Jason Carter
  • Jean Felix Lalanne
  • Jeff Robbins
  • Jerry Douglas
  • Jerry Logan
  • Jimmy Gaudreau
  • Jim Rooney
  • Joe Ross
  • Joe Smothers
  • Joe Thompson
  • John Arnold
  • John Dee Holeman
  • John Hartford
  • John Hickman
  • John Moore
  • Jon and Karen Singleton
  • Juggles The Clown
  • Junior Brown
  • Kenneth Price
  • Larry Knechtel
  • Laura Boosinger
  • Laurie Lewis & Grant Street
  • Leftover Salmon
  • Mac Wiseman
  • Marcus Kearns
  • Mark Lippard
  • Mark Schatz
  • Moondi Klein
  • Muriel Anderson
  • Nashville Bluegrass Band
  • New Hope Harmony
  • Nickel Creek
  • Pat Alger
  • Pat McInerney
  • Pete Kuykendall
  • Peter McLaughlin
  • Peter Rowan
  • Pete Wernick and The Live Five
  • Phil Jamison
  • Preston Reed
  • Rafe Stefanini
  • The Rankin Family
  • Ray and Orville Hicks
  • Richard Matteson
  • Richard Watson
  • Rickie Simpkins
  • Ricky Skaggs
  • Robert Earl Keen
  • Rob McCoury
  • Ronnie McCoury
  • Ronnie Simpkins
  • The Rowan Brothers
  • Sam Bush Band
  • Scott Nygard
  • Seldom Scene
  • Shady Grove Band
  • Si Kahn
  • Skeeter and the Skidmarks
  • Steve Kaufman
  • Steve Riley and The Mamou Playboys
  • Steve Spurgin
  • T. Michael Coleman
  • Tannahill Weavers
  • Tara Nevins
  • Terry Rollins
  • Tim and Molly O'Brien and The O'Boys
  • Timmy Abell
  • Tom Rozum
  • Tony Rice Unit
  • Tony Williamson
  • The Tractors
  • Wayne Hayes
  • The Whites
  • The Whitstein Brothers
  • Wyatt Rice

1996 Lineup

  • Adie and Dave Mackenzie Grey
  • Alberti Flea Circus
  • Algia Mae Hinton
  • Alias Ron Kavana
  • Alice Gerrard
  • Alison Krauss & Union Station
  • Alvin Hart Youngblood
  • Balfa Toujours
  • Barbara Tomlinson
  • Bela Fleck & The Flecktones
  • Bill Monroe and The Bluegrass Boys
  • Bil VornDick
  • Blue Highway
  • Bob Carlin
  • Bob DiPiero
  • Bob Hill
  • Butch Baldassari
  • Catawba Science Center
  • Cephas and Wiggins
  • Charles Sawtelle
  • Chesapeake
  • Chris Thile
  • Cliff Miller
  • Clint and Clarence Howard with Kenneth Price
  • Darrell Scott
  • Dave Van Ronk
  • David Grier
  • David Holt
  • Dick T Tarrier
  • Dixie Dawn
  • Doc Watson
  • Donald Davis
  • Don Henry
  • Don Pedi
  • Etta Baker
  • Eustace Conway
  • Francois Vola
  • Front Range
  • Frosty Morn
  • Gar and Ruth Mosteller
  • Gillian Welch and David Rawlings
  • Ginny Hawker and Kay Justice
  • Goose Creek Symphony
  • The Grass is Greener
  • Greg Deering
  • Hal Ketchum
  • Happy Traum
  • Hazel Dickens
  • Jack Lawrence
  • Jerry Douglas
  • Jody Stecher and Kate Brislin
  • Joe Smothers
  • Joe Thompson
  • John Arnold
  • John Cowan
  • John Hartford
  • John Prine
  • John Scott Sherill
  • Juggles The Clown
  • Kate Brett
  • Konnarock Kritters
  • Larry Atamanuik
  • Laura Boosinger
  • Lawrence Juber
  • Leftover Salmon
  • Lightnin' Wells and Big Boy Henry
  • Mark Lippard
  • Matokie Slaughter
  • Melvin Wine
  • Muriel Anderson and Jean-Fleix Lalanne
  • Nashville Bluegrass Band
  • New Ballard Branch Bogtrotters
  • New Lost City Ramblers
  • Ora Watson
  • Penny Parsons
  • Peter Rowan
  • Pete Wernick
  • Phil Jamison
  • R.G. Absher & Extra Measure
  • Ralph Blizard and The New Southern Ramblers
  • The Rankin Family
  • Ray and Orville Hicks
  • Richard Watson
  • Ricky Skaggs
  • Robin and Linda Williams
  • Rock Bottom
  • Rodney Sutton
  • Roy Book Binder
  • Russ Barenberg
  • Sam Bush Band
  • Scott Ainslie
  • Si Kahn
  • Skeeter and the Skidmarks
  • Steve Kaufman
  • Steve Seskin
  • T. Michael Coleman
  • Thom Bresh
  • Tim and Molly O'Brien and The O'Boys
  • Todd Wright
  • Tommy Rash
  • Tom Paxton
  • Tony Rice
  • Tony Williamson
  • Wayne Hayes
  • Wilkesboro Baptist Church Puppets and Clowns
  • The Wilkes Skippers
  • Zeb Holt

1997 Lineup

  • Adie and Dave Mackenzie Grey
  • Alberti Flea Circus
  • Alison Krauss & Union Station
  • Arlo Guthrie
  • Barbara Tomlinson
  • Barb Kuhns and Doug Smith
  • Bela Fleck & The Flecktones
  • Beppe Gambetta
  • Bil VornDick
  • Blue Highway
  • Bob Carlin
  • Bob Hill
  • Bruce Greene
  • B Townes
  • The Burns Sisters
  • Carlie Marion
  • Carol Mallett
  • Cathy Fink and Marcy Marxer
  • Chesapeake
  • Chris Ginn
  • Chris Thile
  • Cliff Miller
  • Clint and Clarence Howard with Kenneth Price
  • David Hamburger
  • David Johnson
  • Del McCoury Band
  • Dixie Chicks
  • Dixie Dawn
  • Doc McConnell
  • Doc Watson
  • Donna the Buffalo
  • Emmylou Harris and Spyboy
  • Etta Baker
  • Eustace Conway
  • The Freight Hoppers
  • Frosty Morn
  • Geoff Stelling
  • George Hamilton IV
  • George Hamilton V
  • Gillian Welch
  • Gillian Welch and David Rawlings
  • Greg Deering
  • Guy Clark
  • Happy Traum
  • The Hix
  • Jack Lawrence
  • Jerry and Tammy Sullivan
  • Jerry Douglas
  • Joe Smothers
  • John Arnold
  • John Cowan
  • John Dee Holeman
  • John Jackson
  • Jon Cooley
  • Jon Randall
  • Juggles The Clown
  • Junior Brown
  • The Kruger Brothers
  • Larry Atamanuik
  • Laura Boosinger
  • Laura Love Band
  • Lonesome River Band
  • The Lynn Morris Band
  • Lynsey Rice
  • Mando Mafia
  • Mark Lippard
  • Marty Stuart
  • Mary Flower
  • Mike Cross
  • Nashville Bluegrass Band
  • Natalie MacMaster
  • Nickel Creek
  • Norman and Nancy Blake with James Bryan
  • Olin Edwards
  • Ora Watson
  • Oscar 'Red' Wilson
  • Paul Geremia
  • Penny Parsons
  • Peter Rowan
  • Pete Wernick
  • Phil Jamison
  • R.G. Absher & Extra Measure
  • The Rankin Family
  • Rank Outsiders
  • Ray and Orville Hicks
  • Richard Watson
  • Rick Fagan
  • Rick Hubbard
  • Ricky Skaggs
  • Rock Bottom
  • Rodney Sutton
  • Roy Book Binder
  • Roy Huskey Jr
  • Sam Bush Band
  • Si Kahn
  • Skeeter and the Skidmarks
  • Steve Earle
  • Steve James
  • Steve Kaufman
  • Steve Riley and The Mamou Playboys
  • Sweethearts of the Rodeo
  • T. Michael Coleman
  • Tim and Molly O'Brien and The O'Boys
  • Tommy Rash
  • Tony and Gary Williamson
  • Tony Rice
  • Walter Liniger
  • Wayne Hayes
  • Whitewater
  • Wilkesboro Baptist Church Puppets and Clowns
  • The Wilkes Skippers
  • Will Keys

1998 Lineup

  • Alberti Flea Circus
  • Algia Mae Hinton
  • Alternate Roots
  • Angela Bond and Melanie Foster
  • Balfa Toujours with Bois SecArdoin
  • Barbara Tomlinson
  • Bill and Bonnie Hearne
  • Bill Keith
  • Bill Mathis
  • Bil VornDick
  • Bob Bovee and Gail Heil
  • Bobby Bowman
  • Bob Carlin
  • Bob Hill
  • Boone Mennonite Brethren Choir
  • Buck Buchanan
  • Carol Elizabeth Jones and James Leva
  • Catfish Keith
  • Charles Welch
  • Chesapeake
  • Chris Thile
  • Cliff Miller
  • Clint and Clarence Howard
  • Darol Anger
  • The David Grisman Quartet
  • The Delevantes
  • Del McCoury Band
  • Dixie Dawn
  • Doc Watson
  • Donald Davis
  • Donna the Buffalo
  • Doug Elliot
  • The Drifters
  • Etta Baker
  • Eustace Conway
  • Fairfield Four
  • Four Bitchin Babes
  • Fred J. Eaglesmith
  • The Freeman Family
  • The Freight Hoppers
  • Frosty Morn
  • Geoff Stelling
  • George Shuffler
  • Gillian Welch and David Rawlings
  • Gospel Gems
  • Guy Clark
  • Happy Traum
  • The Harris Brothers
  • Hot Rize with Red Knuckles and the Trailblazers
  • Ira Bernstein
  • The Isaacs
  • Jack Lawrence
  • Jamie Hartford Band
  • Jeff Little
  • Jeff White and Friends
  • Jerry Douglas
  • Jim and Kim Lansford
  • Joe Smothers
  • Joe Thompson
  • John Arnold
  • John Hartford
  • Juggles The Clown
  • Kenneth Price
  • Kim Richey
  • The Kruger Brothers
  • Larry Johnson
  • Laura Boosinger & Timmy Abell
  • Laura Love Band
  • Laurie Lewis Band
  • Leftover Salmon
  • Leva and Jones
  • Lonesome River Band
  • Lynsey Rice
  • Mac Wiseman
  • Mark Lippard
  • Mark Schatz
  • Nashville Bluegrass Band
  • Natalie MacMaster
  • New Deal String Band
  • Orville Hicks
  • Paul Rishell and Anne Raines
  • Peter Rowan
  • Pete Wernick and The Live Five
  • Phil Jamison
  • Pilot Mountain Bobcats
  • R.G. Absher & Extra Measure
  • Ralph Stanley & The Clinch Mountain Boys
  • Ramblin' Jack Elliot
  • Richard Watson
  • Rick Hubbard
  • Ricky Skaggs & Kentucky Thunder
  • Riders in the Sky
  • Robin Bach
  • Roy Book Binder
  • Ruth Pershing
  • Sam Bush Band
  • Si Kahn
  • Steve Kaufman
  • T. Michael Coleman
  • Tim O'Brien
  • Todd Wright
  • Tommy Rash
  • Tony Rice
  • Tony Williamson
  • Tut Taylor
  • Wilkesboro Baptist Church Puppets and Clowns
  • The Wilkes Skippers

1999 Lineup

  • Alberti Flea Circus
  • Art Stamper and John Herrmann
  • Barbara Tomlinson
  • Bela Fleck & The Flecktones
  • Bill Mathis
  • Bil VornDick
  • Blue Highway
  • Bob Hill
  • Boone Mennonite Brethren Choir
  • Brad, Tom and Alice
  • Bruce and Red Wilson Greene
  • Cephas and Wiggins
  • Charles Frazier
  • Charles Welch
  • Cherish The Ladies
  • Chesapeake
  • Chief Jim Billie
  • Cliff Miller
  • Clint and Clarence Howard
  • David Holt
  • David Sheppard
  • Del McCoury Band
  • Del Ray
  • Dixie Dawn
  • Doc Watson
  • Donna the Buffalo
  • Druha Trava
  • Earl Scruggs
  • Elaine Purkey
  • Etta Baker
  • Frosty Morn
  • Gary Scruggs
  • Geno Delafose
  • Geoff Stelling
  • Gospel Gems
  • Greg Deering
  • Guy Clark
  • Happy Traum
  • The Harris Brothers
  • Haywood Ramblers
  • Hootie and The Blowfish
  • Ira Bernstein
  • Jack Lawrence
  • James King Band
  • Jeanette and Clearwater Williams
  • Jerry Douglas
  • Jim Lauderdale
  • Joe Smothers
  • Joe Thompson
  • John Arnold
  • John McEuen and The String Wizards
  • Jorma Kaukonen Trio
  • Kester Smith
  • Kevin Richards
  • The Kruger Brothers
  • Laura Boosinger & Timmy Abell
  • Little Pink Anderson
  • The Local Boys
  • Lonesome River Band
  • Longview
  • Loretta Freeman
  • Lucinda Williams
  • The Lynn Morris Band
  • Mark Lippard
  • Mark Schatz
  • Marty Stuart and Whitewater
  • Mike Cross
  • Mitch and Mayne Smith Greenhill
  • Mollie O'Brien
  • Nashville Bluegrass Band
  • Original Fat City String Band
  • Original Fat City String Band
  • Orville Hicks
  • Peter Rowan
  • Phil Jamison
  • Psychograss
  • R.G. Absher & Extra Measure
  • Ralph Blizard and The New Southern Ramblers
  • Randy Scruggs and the Crown of Jewels Band
  • The Rankins
  • Richard Watson
  • Rick Hubbard and Low Country Boil
  • Ricky Skaggs & Kentucky Thunder
  • Rodney Sutton
  • Roy Book Binder
  • Sam Bush Band
  • Seldom Scene
  • Sheila Adams
  • Si Kahn
  • Southern Pride
  • Steppin' Stones
  • Steve Earle
  • Steve Kaufman
  • T. Michael Coleman
  • Tim O'Brien
  • Todd Wright
  • Tony and Gary Williamson
  • Tony Rice
  • Tut Taylor
  • Wilkesboro Baptist Church Puppets and Clowns

2000 Lineup

  • Acoustic Syndicate
  • A C Overton
  • Alberti Flea Circus
  • Algia Mae Hinton
  • Alice Gerrard
  • Alison Brown Quartet
  • Anger/Marshall Band
  • Backstreet
  • Big Hoedown
  • Bill Mathis
  • Billy Jonas
  • Bil VornDick
  • Bob Hill
  • BR Boys
  • Bruce Molsky
  • Burris Family Singers
  • Charles Welch
  • Chesapeake
  • Chief Jim Billie and The Raiford Starke Band
  • Claire Lynch and The Front Porch String Band
  • Cliff Miller
  • Clint and Clarence Howard
  • Connie Regan-Blake
  • David Holt
  • Dixie Dawn
  • Doc Watson
  • Donna the Buffalo
  • Double Decker Stringband
  • Etta Baker
  • Eustace Conway
  • Frank Richards and DeForest
  • The Freight Hoppers
  • Frosty Morn
  • Geoff Stelling
  • Gillian Welch and David Rawlings
  • Greg Deering
  • Happy Traum
  • The Harris Brothers
  • Howard Armstrong
  • IIIrd Tyme Out
  • Jack Lawrence
  • Jamie Hartford Band
  • Jeanette and Clearwater Williams
  • Jerry Douglas
  • Jesse Winchester
  • Jim Lauderdale
  • Joe Smothers
  • Joe Thompson
  • John Cowan
  • John Hartford
  • Jorma Kaukonen
  • Keith Frank and The Soileau Zydeco
  • Kelly Joe Phelps
  • Laura Boosinger & Timmy Abell
  • Laura Love Band
  • Laurie Lewis & Her Bluegrass Pals
  • Little Pink Anderson
  • The Local Boys
  • Loretta Freeman
  • Mark Lippard
  • Mark Schatz
  • Maura O'Connell
  • Nanci Griffith and The Blue Moon Orchestra
  • Nanny P.
  • Nashville Bluegrass Band
  • Natalie MacMaster
  • New Grange
  • Nickel Creek
  • Norman Sinclair
  • Number Nine
  • Old-Time Tradition
  • Old Crow Medicine Show
  • Peter Rowan and The Free Mexican Air Force
  • Pete Wernick
  • Philip Aaberg
  • Phil Jamison
  • Pilot Mountain Bobcats
  • Preston Frank and The Zydeco Family
  • R.G. Absher & Extra Measure
  • Ralph Stanley & The Clinch Mountain Boys
  • Rhonda Vincent & The Rage
  • Richard Watson
  • Rick Hubbard
  • Roan Mountain Hilltoppers
  • Robert Dotson
  • Robin Bach
  • Rodney Sutton
  • Roy Book Binder
  • Ruth Pershing
  • Sally Van Meter
  • Sam Bush Band
  • Scott Ainslie
  • Si Kahn
  • Steppin' Stones
  • String Cheese Incident
  • T. Michael Coleman
  • Tim O'Brien and Darrel Scott
  • Tish Hinojosa
  • Toast String Stretchers
  • Todd Wright
  • Tony Rice
  • Tony Williamson
  • Tut Taylor
  • Wilkesboro Baptist Church Puppets and Clowns
  • Willie Nelson and Family
  • Woody Mann

2001 Lineup

  • Alberti Flea Circus
  • Andy Owens
  • Backstreet
  • Balfa Toujours
  • Bela Fleck & The Flecktones
  • Beth Neilson Chapman
  • Bill Mathis
  • Billy Jonas
  • Bil VornDick
  • Bobby Bowman
  • Bob Hill
  • The Branchettes
  • Bryan Sutton
  • Charles Welch
  • Chief Jim Billie Band
  • Chris Hillman
  • Claire Lynch
  • Cliff Miller
  • Clint, Clarence and Garet Howard
  • Common Ground
  • The Dan Tyminski Band
  • Dave 'Snaker' Ray
  • The David Grisman Quartet
  • David Sheppard
  • Del McCoury Band
  • Dianne Hackworth
  • Dixie Dawn
  • Doc Watson
  • Dolly Parton
  • Donald Davis
  • Donna the Buffalo
  • Dot with Chirps Smith Kent
  • Earl Scruggs with Family & Friends
  • The Ennis Sisters
  • Etta Baker
  • Eustace Conway
  • Feufollet
  • Frosty Morn
  • Gail E. Haley
  • Gar and Ruth Mosteller
  • Gary Scruggs
  • Geoff Mauldaur
  • George Hamilton IV
  • Glen Duncan
  • Happy Traum
  • Heather Duncan
  • Herb Pedersen
  • Ida Red
  • Jack Lawrence
  • Janet Deering
  • Jerry Douglas
  • Jim Lauderdale
  • Joe Smothers
  • Joe Thompson
  • John Cowan
  • John McEuen and Jimmy Ibbotson
  • John Saroyan
  • Jones & Leva with John Reischman
  • JP Cormier and Hilda Chaisson
  • Keith Brown
  • Keith Little
  • The Kruger Brothers
  • Larry Rice
  • Laura Boosinger & Timmy Abell
  • Lee and Robert Stripling with WB Reid
  • The Local Boys
  • Lonesome River Band
  • Mark Lippard
  • Marty Stuart
  • Mary Chapin Carpenter Acoustic Quartet
  • Mitch Greenhill
  • Nashville Bluegrass Band
  • The New Billiken String Band
  • New Orleans Klezmer Allstars
  • Nickel Creek
  • Peter Rowan and The Texas Trio
  • Pete Wernick
  • Phil Jamison
  • Polo Burgiere and Nadine Marinelli with John Herrmann and Meredith McIntosh
  • R.G. Absher & Extra Measure
  • Rafe Stefanini
  • Red Mountain White Trash
  • Rhonda Vincent & The Rage
  • Richard Watson
  • Rick Fagan
  • Rick Hubbard
  • Ricky Skaggs & Kentucky Thunder
  • Rory Block
  • Roy Book Binder
  • Sam Bush Band
  • Seldom Scene
  • Si Kahn
  • Solzao
  • Spencer Bohren
  • Stacy Earle and Mark Stuart
  • Steppin' Stones
  • Steve Buckingham
  • T. Michael Coleman
  • Tift Merritt
  • Tim O'Brien and The Crossing
  • Todd Wright
  • Tony Rice
  • Tut Taylor
  • Vassar Clements
  • Wilkesboro Baptist Church Puppets and Clowns

2002 Lineup

  • Alan Freeman
  • Alberti Flea Circus
  • Alison Brown Quartet
  • Alison Krauss & Union Station featuring Jerry Douglas
  • Andy May
  • Andy Owens
  • Arvil Scott
  • Backstreet
  • Big Medicine
  • Bill Mathis
  • Bill Mooney
  • Billy & Bryn Bright Band
  • Billy Jonas
  • Bil VornDick
  • Blue Highway
  • Bob Hill
  • Brad, Tom and Alice
  • The Branchettes
  • The Carey Fridley Band
  • Carol Mallett
  • Charles Welch
  • Chris Smither
  • Cliff Miller
  • Clint, Clarence and Garet Howard
  • The Cockman Family
  • Common Ground
  • Darol Anger
  • David Holt
  • David Jacobs-Strain
  • David Schnaufer
  • David Sheppard
  • Dianne Hackworth
  • Dick and Mary Butner
  • Dixie Dawn
  • Doc Watson
  • Donald Davis
  • Donny Boggs
  • Don Pedi
  • Earl Scruggs and Friends
  • Etta Baker
  • Eustace Conway
  • Feufollet
  • Frosty Morn
  • Gary Scruggs
  • Geoff Stelling
  • George Hamilton IV
  • Gillian Welch and David Rawlings
  • Happy Traum
  • Honeyboy Edwards
  • The Hoppers
  • Jack Lawrence
  • Jake Krack
  • Janet Deering
  • Jerry Douglas
  • Jim Lauderdale
  • Joan Wernick
  • Joe Smothers
  • John Cowan
  • Jorma Kaukonen
  • Kate Campbell
  • Kenny Hall with Terry Barrett and Karen Leigh
  • The Kruger Brothers
  • Larry Keel Experience with Curtis Burch
  • Laura Boosinger & Timmy Abell
  • Leahy
  • The Local Boys
  • Lorraine Lee Hammond
  • Mike Marshall
  • Mitch Greenhill
  • Nashville Bluegrass Band
  • Nickel Creek
  • Otis Taylor
  • Patrick Sweany
  • Patty Loveless
  • Peter Rowan and Crucial Reggae
  • Pete Wernick and The Live Five
  • Phil Jamison
  • Pinmonkey
  • R.G. Absher & Extra Measure
  • Railroad Earth
  • Ralph Blizard and The New Southern Ramblers
  • Richard Watson
  • Rick Fagan
  • Rodney Sutton
  • Roy Book Binder
  • Sam Bush Band
  • Si Kahn
  • Slow Andy
  • Solzao
  • Sons of Stelle
  • Steppin' Stones
  • Steve Riley and The Mamou Playboys
  • T. Michael Coleman
  • Tim O'Brien and The Crossing
  • Todd Wright
  • Tony Rice
  • Tut Taylor
  • The Waybacks
  • Wilkes Acoustic Folk Society
  • Wilkesboro Baptist Church Puppets and Clowns
  • Wilkes Playmakers
  • Wylie and The Wild West
  • Yonder Mountain String Band

2003 Lineup

  • Alberti Flea Circus
  • Andy May
  • Andy Owens
  • Asleep at the Wheel
  • Aubrey Haynie
  • Backstreet
  • Bela Fleck & The Flecktones
  • Bill Mathis
  • Billy Jonas
  • Bil VornDick
  • Bob Bovee and Gail Heil
  • Bob Hill
  • Bob Sinclair
  • Brack Llewellyn
  • Brad Leftwich
  • Bryan Sutton
  • Casey Henry
  • Charles Welch
  • Cliff Miller
  • Clint, Clarence and Garet Howard
  • The Cockman Family
  • Dale Ann Bradley and Coon Creek
  • Darol Anger
  • Darrell Scott
  • David Holt
  • Del McCoury Band
  • Del Ray
  • Dianne Hackworth
  • Dixie Dawn
  • Doc Watson
  • Don Edwards
  • Donna the Buffalo
  • Doyle Lawson & Quicksilver
  • Emmylou Harris
  • Etta Baker
  • Eustace Conway
  • Frosty Morn
  • Gary Johnson and the Brushy Mountain Band
  • Geoff Stelling
  • George Hamilton IV
  • George Shuffler
  • Gospel Jubilators
  • Grier, Finner, Phillips
  • Guy Clark
  • Happy Traum
  • The Harris Brothers
  • Hot Rize
  • Isaac Akers
  • Jack Lawrence
  • Jake and Sarah Owen
  • Janet Deering
  • Jerry Douglas
  • Jim Lauderdale
  • Jimmy Dale Gilmore
  • Jo Ann Call
  • Joan Wernick
  • Joe Smothers
  • Justincase
  • Kathy Band Kallick
  • Laura Boosinger & Timmy Abell
  • Laura Love Band
  • Laurie Lewis Trio
  • Leahy
  • The Local Boys
  • Malpass Family
  • Mark Newton Band
  • Mark Schatz and Friends
  • Mike Marshall
  • Milton Crotts
  • Mitch Greenhill
  • Mountain Heart
  • Nashville Bluegrass Band
  • New Southern Broadcasters
  • Nitty Gritty Dirt Band
  • Norman and Nancy Blake
  • Patrick Sweany
  • Paul Geremia
  • The Peasall Sisters
  • Peter Rowan
  • Pete Wernick
  • Phil Jamison
  • Pine Mountain Railroad
  • Polecat Creek
  • Precious Bryant
  • Psychograss
  • R.G. Absher & Extra Measure
  • Ralph Stanley & The Clinch Mountain Boys
  • Rayna Gellert
  • Red Stick Ramblers
  • Rhonda Vincent & The Rage
  • Richard Watson
  • Rick Fagan
  • Ricky Skaggs & Kentucky Thunder
  • Robert Dotson
  • Rodney Sutton
  • Ron Stewart
  • The Rowan Brothers
  • Roy Book Binder
  • Sally Jones and the Sidewinders
  • Sam Bush Band
  • Shana Banana
  • Si Kahn
  • Steppin' Stones
  • Steve James
  • T. Michael Coleman
  • Tim O'Brien
  • Todd Wright
  • Tony Rice
  • Tony Trischka
  • Tony Williamson
  • Tut Taylor
  • Vassar Clements
  • The Waybacks
  • WCC Child Development Center Class Singers
  • The Whites
  • Wilkes Acoustic Folk Society
  • Wilkesboro Baptist Church Puppets and Clowns
  • Wilkes Playmakers
  • The Wolfe Brothers
  • Zoe Speaks

2004 Lineup

  • Acappella Fellas
  • Adrienne Young and Little Sadie
  • Alberti Flea Circus
  • Alison Brown Quartet with Andrea Zonn
  • Andy May
  • Ann Rabson
  • Arthur Grimes
  • The Avett Brothers
  • Bela Fleck and Edgar Meyer
  • Bering Strait
  • Big Country Bluegrass
  • Bill Mathis
  • Billy Jonas
  • Bil VornDick
  • Bob Hill
  • Bob Sinclair
  • Brack Llewellyn
  • Brad, Tom and Alice
  • Brad Leftwich
  • Brownpenny Films
  • Bruce Molsky
  • Buddy Greene
  • Carol Elizabeth Jones and Laurel Bliss with Tom Rozum
  • Catfish Keith
  • Charles Pettee and FolkPsalm
  • Charles Welch
  • Cliff Miller
  • Clint, Clarence and Garet Howard
  • Darol and Mike Marshall: The Anger Duo
  • The David Grisman Quartet
  • Deer Clan Singers
  • The Derailers
  • Dixie Dawn
  • Doc Watson
  • Donna the Buffalo
  • Dry Branch Fire Squad
  • Earl Scruggs with Family & Friends
  • Ernie Hawkins
  • Etta Baker
  • Frosty Morn
  • Geoff Stelling
  • George Hamilton IV
  • George Shuffler
  • Gillian Welch
  • Glen Duncan
  • Gospel Jubilators
  • The Gourds
  • Happy Traum
  • Hot Tuna
  • Indigo Girls
  • Jack Lawrence
  • Janet Deering
  • Jeanne Kendall
  • Jerry Douglas
  • Jim and Kim Lansford
  • Jim Lauderdale
  • Joe Smothers
  • Joe Thompson
  • John Cowan
  • John Paul Jones
  • Kelly Willis and Bruce Robison
  • The Kruger Brothers
  • Laura Boosinger & Timmy Abell
  • Lazybirds
  • The Little Rascals
  • Lloyd Arneach
  • The Local Boys
  • Mark Graham
  • Mark Lippard
  • Mark O'Connor's Hot Swing Trio
  • Milton Crotts
  • Mindy Smith
  • Mitch Greenhill
  • Nashville Bluegrass Band
  • Natalie MacMaster
  • NC Thumb & Finger Style Guitar Players
  • Nickel Creek
  • Old Crow Medicine Show
  • Patty Loveless
  • Pete and Joan Wernick
  • Pete Frostic
  • Peter Rowan and Crucial Reggae featuring the Burning Spears Horns
  • Philadelphia Jerry Ricks
  • Phil Jamison
  • Pine Mountain Railroad
  • R.G. Absher & Extra Measure
  • Reckless Kelly
  • Reeltime Travelers
  • Richard Watson
  • Robert Dotson
  • Rodney Sutton
  • Roman Candle
  • Rosanne Cash
  • Roy Book Binder
  • Russ Barenberg
  • Sam Bush Band
  • The Savoy-Doucet Cajun Band
  • Shana Banana
  • Si Kahn
  • Slow Andy
  • Southern Accent
  • Spider John Koener
  • Steppin' Stones
  • T. Michael Coleman
  • Tim O'Brien
  • Tony Rice
  • Tony Williamson
  • Tut Taylor
  • Two High String Band
  • Vince Gill
  • Violet Hensley
  • The Waifs
  • WCC Child Development Center Class Singers
  • Wilkes Acoustic Folk Society
  • Wilkesboro Baptist Church Puppets and Clowns
  • Wilkes Playmakers
  • Wisechild
  • Zoe Speaks

2005 Lineup

  • Alberti Flea Circus
  • Allison Moorer
  • Andy May
  • The Avett Brothers
  • Balfa Toujours
  • Bela Fleck
  • Bill Mathis
  • Billy Jonas
  • Bobby Hicks
  • Bob Hill
  • BR549
  • Brack Llewellyn
  • Buddy Miller
  • CanJoe John
  • Carl Jones & Beverly Smith
  • Caroline Herring
  • Cathy Fink and Marcy Marxer
  • Charles Welch
  • The Chieftains
  • Clyde Hollifield
  • Corey Harris
  • Crooked Jades
  • Darrell Scott
  • David Holt & The Lightning Bolts
  • Daybreak
  • Deer Clan Singers
  • Del McCoury Band
  • Dixie Dawn
  • Doc Watson
  • Donna the Buffalo
  • The Duhks
  • Earl Scruggs
  • Etta Baker
  • Eustace Conway
  • Footworks Percussive Dance Ensemble
  • Frosty Morn
  • George Hamilton IV
  • George Hamilton V
  • Gigi Dover
  • Gospel Jubilators
  • The Greencards
  • Happy Traum
  • Hayes Carl II
  • Henry Butler
  • Hushpuppies
  • Jack Lawrence
  • Jeff Little
  • Jerry Douglas
  • Jim Lauderdale
  • Joe Smothers
  • Joe Thompson & Bob Carlin
  • John Cowan
  • John Hiatt
  • John Jorgenson
  • John Mooney
  • Josh Pinkham & The Pinkham Family Band
  • The Kruger Brothers
  • Laura Boosinger
  • The Little Rascals
  • The Local Boys
  • Loretta Lynn
  • Mary Flower
  • Mel Jones
  • Mollie O'Brien
  • Nashville Bluegrass Band
  • NC Thumb & Finger Style Guitar Players
  • Old School Freight Train
  • Pat Flynn
  • Pete & Joan Wernick
  • Peter Rowan
  • R.G. Absher & Extra Measure
  • Railroad Earth
  • Richard Watson
  • Ricky Skaggs & Kentucky Thunder
  • Robert Lockwood, Jr.
  • Robin and Linda Williams
  • Rodney Crowell
  • Roland White
  • Roy Book Binder
  • Sam Bush Band
  • Scott Ainslie
  • Shana Banana
  • Si Kahn
  • Stillhouse Bottom Band
  • T. Michael Coleman
  • Tater Tate
  • Timmy Abell
  • Tim O'Brien
  • Tony Ellis & The Musicians of Braeburn
  • Tony Rice Unit
  • Tony Williamson
  • Vassar Clements
  • The Waybacks
  • Wayfaring Strangers
  • The Wilders
  • Zoe Speaks

2006 Lineup

  • Alberti Flea Circus
  • Algia Mae Hinton
  • Alison Brown Quartet
  • Andy May
  • Angel Band
  • The Avett Brothers
  • Bela Fleck & The Flecktones
  • Bill Mathis
  • Biscuit Burners
  • Bob Hill
  • Charles Welch
  • Chatham County Line
  • Cheick Hamala Diabate
  • Clay Lunsford
  • Clint Howard
  • Clyde Hollifield
  • The Cottars
  • Darrell Scott
  • David Bromberg Quartet
  • David Holt
  • David Jacobs-Strain
  • The Dillards
  • The Ditty Bops
  • Dixie Dawn
  • Doc Watson
  • Donald Davis
  • Double Decker Stringband
  • The Duhks
  • Emmylou Harris
  • Feufollet
  • Flumpa & Friends
  • Frosty Morn
  • Gillian Welch
  • The Grascals
  • Green Grass Cloggers
  • Guy Clark
  • Happy Traum
  • Harvey Reid & Joyce Andersen
  • Hot Tuna
  • Ill-Mo Boys
  • The Isaacs
  • Jack Lawrence
  • James Leva
  • Jason Harrod
  • Jay Ungar & Molly Mason
  • Jerry Douglas
  • Jim Lauderdale
  • Joe Smothers
  • Joe Thompson & Bob Carlin
  • John Cowan
  • Jon Lohman
  • Larry Skipper
  • Larry Sparks & The Lonesome Ramblers
  • Laura Love Band
  • The Lee Boys
  • The Local Boys
  • The Mammals
  • Mike Seeger
  • Mitch Greenhill
  • Mount Rogers Ramblers
  • Nashville Bluegrass Band
  • Nickel Creek
  • Nora Guthrie
  • Pat Flynn & Friends
  • Paul Asbell
  • Paul Rishell & Annie Raines
  • Pete & Joan Wernick
  • Peter Rowan
  • Pete Seeger
  • Pilot Mountain Bobcats
  • R.G. Absher & Extra Measure
  • Reverend Robert Jones
  • Ribbon of Highway Endless Skyway featuring Slaid Cleaves, Eliza Gilkyson, Jimmy LaFave, Sarah Lee Guthrie and Johnny Irion
  • Richard Watson
  • Robert Dotson
  • Rory Block
  • Sam Bush Band
  • Si Kahn
  • Steep Canyon Rangers
  • T. Michael Coleman
  • Thad Cockrell & Caitlin Cary
  • Tom, Brad & Alice
  • Tony Rice Unit
  • Tut Taylor
  • The Waybacks featuring special guest Bob Weir
  • Wayne Scott
  • The Wilders
  • Wilkes Playmakers

2007 Lineup

  • Alberti Flea Circus
  • Andy May
  • Awake My Soul (film)
  • Bela Fleck
  • The Belleville Outfit
  • Benton Flippen Band
  • Bill Mathis
  • Blue Highway
  • Bob Hill
  • Brack Llewellyn
  • Bryan Sutton
  • Buddy Greene
  • Buffalo Barfield
  • Carolina Chocolate Drops
  • Charles Welch
  • Cherryholmes
  • The Circuit Riders
  • Clint Howard
  • Crooked Still
  • Darrell Scott
  • David Holt
  • Deer Clan Singers
  • Del McCoury Band
  • Dianne Hackworth
  • Dirk Powell Band
  • Dixie Dawn
  • Doc Watson
  • Donna Hughes
  • Donna the Buffalo
  • Doyle Lawson & Quicksilver
  • The Duhks
  • Earl Scruggs with Family & Friends
  • Elvis Costello
  • The Flowers Family
  • Forget-Me-Nots
  • Frosty Morn
  • George Hamilton IV
  • Ginny Hawker and Tracy Schwarz
  • Gospel Jubilators
  • Happy Traum
  • The Infamous Stringdusters
  • The InterACTive Theatre of Jef
  • Ira Bernstein
  • Jack Lawrence
  • Jeff Little
  • Jerry Douglas
  • Jim Lauderdale
  • Jim Rooney
  • Joe Smothers
  • Joe Thompson & Bob Carlin
  • John Cowan
  • John Hammond
  • Larry Skipper
  • Laura Boosinger
  • Laurie Lewis
  • The Local Boys
  • The Lonesome Sisters
  • The Lovell Sisters
  • Mark Lippard
  • Mitch Greenhill
  • Nashville Bluegrass Band
  • Nitty Gritty Dirt Band
  • The Old 78s
  • Orville Hicks
  • Pam Tillis
  • Pat Flynn
  • Paul Geremia
  • Pete & Joan Wernick
  • Peter Rowan & Tony Rice Quartet
  • R.G. Absher & Extra Measure
  • Red Stick Ramblers
  • Reverend Robert Jones
  • Richard Watson
  • Roan Mountain Hilltoppers
  • Robert Dotson
  • Robinella
  • Roy Book Binder
  • Ruthie Foster
  • Sacred Harp Singers of Liberty Church
  • Sam Bush Band
  • Shana Banana
  • Sierra Hull & Highway 111
  • Spencer Bohren
  • Steep Canyon Rangers
  • Susana and Timmy Abell
  • T. Michael Coleman
  • Thomas Maupin
  • Tom Sauber
  • Tony Rice and Alison Krauss & Union Station featuring Jerry Douglas
  • Tony Williamson
  • Toubab Krewe
  • Tut Taylor
  • Uncle Earl
  • The Waybacks
  • Wilkes Playmakers
  • Willette Hinton & the Hinton Family
  • The Worthless Son-In-Laws

2008 Lineup

  • Abigail Washburn & The Sparrow Quartet featuring Bela Fleck, Casey Driessen & Ben Sollee
  • Alberti Flea Circus
  • Alison Brown Quartet with Joe Craven
  • Andy May
  • The Avett Brothers
  • Banknotes
  • Bearfoot
  • Bill Mathis
  • Bil VornDick
  • Blue Highway
  • Bob Carlin & Cheick Hamala Diabate
  • Bob Hill
  • Buddy Greene
  • Buffalo Barfield
  • The Captain's Crew
  • Carl and Kelli Jones
  • Carolina Chocolate Drops
  • Charles Welch
  • The Circuit Riders
  • Claire Lynch Band
  • Cliff Miller
  • Clint Howard
  • Dan Tyminski Band
  • David Holt
  • Dirk Powell & Riley Baugus
  • Doc Watson
  • Donna the Buffalo
  • Frosty Morn
  • Future Traditions
  • George Hamilton IV
  • George Hamilton V
  • Happy Traum
  • Hot Buttered Rum
  • The Infamous Stringdusters
  • The InterACTive Theatre of Jef
  • Jack Lawrence
  • Jeff Little
  • Jerry Douglas
  • Jim Lauderdale
  • Joe Smothers
  • Joe Thompson
  • John Cowan
  • Jorma Kaukonen
  • The Key City Boys
  • Laura Boosinger
  • Laurie Lewis & The Right Hands
  • Levon Helm and the Ramble on the Road with Special Guests
  • The Local Boys
  • The Lovell Sisters
  • Marty Stuart & His Fabulous Superlatives
  • Mike Dowling
  • Missy Raines
  • Mitch Greenhill
  • Nashville Bluegrass Band
  • Old Crow Medicine Show
  • Paul Oscher
  • Peter Rowan
  • Pete Wernick & Flexigrass
  • Phil Jamison
  • The Pine Leaf Boys
  • Polecat Creek
  • Rafe Stefanini & Clelia Stefanini
  • Ralph Stanley & The Clinch Mountain Boys
  • Rhonda Vincent & The Rage
  • Richard Watson
  • Ricky Skaggs & Bruce Hornsby with Kentucky Thunder
  • Robert Dotson
  • Rodney Sutton
  • Roy Book Binder
  • Ruthie Foster
  • Ryan Shupe & The RubberBand
  • Sally Van Meter
  • Sam Bush Band
  • Scythian
  • Shana Banana
  • ShoeFly
  • Sierra Hull & Highway 111
  • Solas "Reunion" with Karan Casey & John Doyle
  • Susana and Timmy Abell
  • T. Michael Coleman
  • Terry Garland
  • Tift Merritt
  • Tim O'Brien
  • Tish Hinojosa
  • Tom Ball & Kenny Sultan
  • Tom Sauber
  • Tony Rice
  • Tony Williamson
  • Tut Taylor
  • The Waifs
  • The Waybacks
  • Whitetop Mountain Band
  • The Wilders
  • Wilkes Acoustic Folk Society
  • Willette Hinton & Family

2009 Lineup

  • Alberti Flea Circus
  • Andy May
  • Angel Band
  • Anne and Pete Sibley
  • Banknotes
  • Bearfoot
  • BeauSoleil avec Michael Doucet
  • The Belleville Outfit
  • Blue Highway
  • Bob Bovee and Gail Heil
  • Broken Wire
  • Buddy Greene
  • Buffalo Barfield
  • Cadillac Sky
  • Carolina Chocolate Drops
  • The Circuit Riders
  • Clack Mountain String Band
  • Clint Howard
  • Dailey and Vincent
  • Darin and Brooke Aldridge Band
  • David Bromberg
  • David Holt
  • Del McCoury Band
  • The Dixie Beeliners
  • Doc Watson
  • Donna the Buffalo
  • Doug MacLeod
  • The Duhks
  • Emmylou Harris
  • The Farewell Drifters
  • Full Throttle Bluegrass Band
  • George Hamilton IV
  • George Shuffler
  • The Gibson Brothers
  • The Grascals
  • The Gravy Boys
  • The Greencards
  • Happy Traum
  • The InterACTive Theatre of Jef
  • Jack Lawrence
  • Jeff Little
  • Jim Lauderdale
  • Jimmy 'Duck' Holmes
  • Joe Smothers
  • Joe Thompson
  • John Cowan
  • Josh Goforth
  • The Kruger Brothers
  • Laura Boosinger
  • Linda Ronstadt featuring Los Camperos de Nati Cano
  • The Little Rascals
  • The Local Boys
  • Loretta Freeman and Lynsey
  • The Lovell Sisters
  • Mac and Jenny Traynham
  • Mark Lippard
  • Martha Scanlan
  • Missy Raines & The New Hip
  • Mitch Greenhill
  • Mountain Heart
  • Nashville Bluegrass Band
  • The Neighbors
  • New North Carolina Ramblers
  • Ollabelle
  • Out on the Ocean
  • Pat Donohue
  • Patrick Sauber
  • Patrick Sweany
  • Pete and Joan Wernick
  • Peter Rowan
  • Phil Jamison
  • Polecat Creek
  • Rayna and Dan Gellert
  • Richard Watson
  • Robert Dotson
  • Rodney Sutton
  • Rory Block
  • Roy Book Binder
  • Sam Bush Band
  • Scythian
  • Sierra Hull & Highway 111
  • Smokey Valley Band
  • Spring Creek Bluegrass Band
  • The Steeldrivers
  • Susana and Timmy Abell
  • T. Michael Coleman
  • Tift Merritt
  • Tom, Brad & Alice
  • Tony Rice
  • Tony Williamson
  • Travis Tritt and Jerry Douglas
  • Tut Taylor
  • Violet Hensley
  • The Waybacks
  • Wayne Henderson
  • WCC Child Development Singers
  • Wilkes Acoustic Folk Society
  • Willette Hinton
  • Zephyr Lightning Bolts

2010 Lineup

  • Alberti Flea Circus
  • Andy May
  • Anne and Pete Sibley
  • The Avett Brothers
  • Balsam Range
  • Banknotes
  • Bearfoot
  • The Belleville Outfit
  • Ben Prestage
  • Bill Mathis
  • Brave Combo
  • Buddy Greene
  • Buffalo Barfield
  • Cadillac Sky
  • Corey Harris
  • Dailey and Vincent
  • David Holt
  • Dehlia Low
  • Dierks Bentley
  • Doc Watson
  • Donna the Buffalo
  • The Duhks
  • Eleanor Ellis
  • Elvis Costello
  • Frosty Morn
  • George Hamilton IV
  • The Gibson Brothers
  • Great Big Sea
  • The Greencards
  • Happy Traum
  • Harry Manx
  • The InterACTive Theatre of Jef
  • Jack Lawrence
  • Jeff Little
  • Jeni and Billy
  • Jim Avett
  • Jim Lauderdale
  • Joe Smothers
  • John Hammond
  • The Kruger Brothers
  • The Lee Boys
  • Lightnin' Wells
  • Little Feat
  • The Local Boys
  • The Lovell Sisters
  • Missy Raines & The New Hip
  • Mitch Greenhill
  • Nashville Bluegrass Band
  • Nashville Bluegrass Band
  • Nation Beat
  • The Neighbors
  • Pete and Joan Wernick
  • Peter Rowan
  • Red Molly
  • Rhonda Vincent & The Rage
  • Richard Watson
  • Roy Book Binder
  • Sam Bush Band
  • Scythian
  • Shana Banana
  • Steep Canyon Rangers
  • Steve Martin
  • Susana and Timmy Abell
  • T. Michael Coleman
  • Tony Rice
  • Tony Williamson
  • The Travelin' McCourys
  • Tut Taylor
  • W.P.A.
  • The Waybacks
  • Wayne Henderson
  • The Wilders
  • Wilkes Acoustic Folk Society
  • Wylie and The Wild West
  • Zac Brown Band

2011 Lineup

  • Alberti Flea Circus
  • Alison Brown Quartet
  • Andy May
  • Balsam Range
  • Banknotes
  • Beth Molaro
  • Bill Mathis
  • Blake Williams
  • Blind Boy
  • Bobby Hicks
  • Bob Hill
  • Brian Yerman and the Bloomin Yermaniums (Lazybirds)
  • Bryan Sutton
  • Buddy Greene
  • Buffalo Barfield
  • Casey Driessen
  • Catfish Keith
  • Charles Welch
  • Chocolate & The Milk Sheiks
  • Corb Lund
  • Corey Harris and Phil Wiggins
  • Corklickers
  • Crooked Still
  • David Holt
  • Del McCoury Band
  • Doc Watson
  • Donna the Buffalo
  • The Doobie Brothers
  • Emmitt-Nershi Band
  • The Freight Hoppers
  • Frosty Morn
  • George Hamilton IV
  • Green Grass Cloggers
  • Happy Traum
  • Harper & Midwest Kind
  • The Infamous Stringdusters
  • The InterACTive Theatre of Jef
  • Jack Lawrence
  • Jeff and Vida Johnson's Crossroad
  • Jeff Little
  • Jerry Douglas featuring Omar Hakim and Viktor Krauss
  • Jim Lauderdale
  • Joan Osborne
  • Joe Smothers
  • John Cowan
  • John Hartford String Band
  • Josh Williams Band
  • Ken Crouse
  • The Kruger Brothers
  • Laura Boosinger
  • Lazybirds
  • The Local Boys
  • Lost Bayou Ramblers
  • Lyle Lovett
  • Mark Hembree
  • Michael Cleveland and Flamekeeper
  • Mitch Greenhill
  • Nashville Bluegrass Band
  • The Neighbors
  • Paul's Creek Band
  • Paul Geremia
  • Pete and Joan Wernick
  • Peter Rowan Bluegrass Band
  • Randy Travis
  • Red Molly
  • Richard Watson
  • Roberta Kogut
  • Robert Plant and the Band of Joy
  • Robert Plant and the Band of Joy
  • Roland White
  • Rory Block
  • Roy Book Binder
  • Roy Dobyns
  • Rusty Knox
  • Sam Bush Band
  • Sarah Jarosz
  • Scythian
  • Shana Banana
  • The Sigmon Stringers
  • Sinai Mountain Ramblers
  • Slate Mountain Ramblers
  • Snyder Family Band
  • Sonny Landreth
  • Steve and Ruth Smith
  • Susana and Timmy Abell
  • T. Michael Coleman
  • Tim O'Brien
  • ToneBlazers
  • Tony Rice Unit
  • Tony Williamson
  • Town Mountain
  • Tut Taylor
  • Veronika Jackson
  • The Wailin' Jennys
  • The Waybacks
  • Wayne Henderson
  • Wilkes Acoustic Folk Society
  • Zac Brown Band
  • Zephyr Lightning Bolts

2012 Lineup

  • Alberti Flea Circus
  • Alison Krauss & Union Station featuring Jerry Douglas
  • Andy May
  • Assembly of Dust
  • Banknotes
  • Bela Fleck & The Flecktones, the Original Lineup
  • Benedict College Gospel Choir
  • Bill Mathis
  • Blind Boy
  • Bob Hill
  • The Boxcars
  • Brooke and George Buckner
  • Buffalo Barfield
  • Carol Rifkin
  • Casey Driessen
  • Charles Welch
  • Chocolate & The Milk Sheiks
  • Claire Lynch Band
  • Cliff Miller
  • Dailey & Vincent
  • Darin and Brooke Aldridge
  • David Holt
  • The Deep Dark Woods
  • Dehlia Low
  • Doc Watson
  • Donna the Buffalo
  • Dougie MacLean
  • Enter The Haggis
  • Fruteland Jackson
  • The Gibson Brothers
  • The Greencards
  • Happy Traum
  • The Honeycutters
  • The InterACTive Theatre of Jef
  • Jack Lawrence
  • Jeffery Broussard & The Creole Cowboys
  • Jeff Little
  • Jim Lauderdale
  • Joe Sam Queen
  • Joe Smothers
  • John Hammond
  • Johnson's Crossroad
  • Jonathan Scales Fourchestra
  • Jubal's Kin
  • The Kickin Grass Band
  • The Kickin Grass Band
  • The Kruger Brothers
  • Laura Boosinger
  • The Local Boys
  • Los Lobos
  • Lost Bayou Ramblers
  • Marty Stuart & His Fabulous Superlatives
  • Mary Flower
  • Michael Roach
  • Misty River Band
  • Mitch Greenhill
  • Nashville Bluegrass Band
  • The Neighbors
  • Patrick Simmons, Darrell Scott, and John Cowan
  • Paul's Creek Band
  • Pete and Joan Wernick
  • Peter Rowan & The Free Mexican Airforce
  • Phil and Gaye Johnson
  • Punch Brothers featuring Chris Thile
  • Red June
  • Richard Watson
  • Roy Book Binder
  • Sam Bush Band
  • Sarah and Christian Dugas
  • Scythian
  • Sierra Hull & Highway 111
  • The Sigmon Stringers
  • Sims Country Cloggers
  • Snyder Family Band
  • The Steel Wheels
  • Steep Canyon Rangers
  • Stefan Grossman
  • Steve and Ruth Smith
  • The Stoney Creek Boys
  • Susana and Timmy Abell
  • T. Michael Coleman
  • Tedeschi Trucks Band
  • Ted White
  • ToneBlazers
  • Tony Rice Unit
  • Tony Williamson
  • Tut Taylor
  • Vince Gill
  • Viper's Dream
  • The Waybacks
  • Wayne Henderson
  • The Wild Rumpus
  • Wylie and The Wild West
  • Zephyr Lightning Bolts

2013 Lineup

  • Alberti Flea Circus
  • Andy May
  • The Avett Brothers
  • Banknotes
  • Bayou Diesel
  • Bill Mathis
  • The Black Lillies
  • Blind Boy Paxton
  • Bobby and Blue Ridge Tradition
  • Bob Hill
  • Bryan Sutton
  • Calico Moon
  • Carol Rifkin
  • Charles Welch
  • The Charlie Daniels Band
  • Chatham County Line
  • Chris Smither
  • David Holt
  • Dehlia Low
  • Della Mae
  • Del McCoury and The Preservation Hall Jazz Band
  • Delta Rae
  • Donna the Buffalo
  • Dori Freeman
  • Doug MacLeod
  • Eilen Jewell
  • Enter The Haggis
  • Eric Ellis
  • French Broad Playboys
  • Frosty Morn
  • Glenn Bannerman
  • Gov't Mule
  • The Greencards
  • Gregg 'Buffalo' Barfield
  • Happy Traum
  • The Honeycutters
  • The InterACTive Theatre of Jef
  • Jack Lawrence
  • Jeff Little Trio
  • Jerry Douglas
  • Jim Avett
  • Jim Lauderdale
  • Joe Smothers
  • John Cowan
  • Johnson's Crossroad
  • The Kickin Grass Band
  • Kirk Sutphin
  • The Kruger Brothers
  • Laura Boosinger
  • Leon Russell
  • The Local Boys
  • Matraca Berg
  • Michael Martin Murphey
  • Michelle Belanger
  • Mike Farris
  • Misty River Band
  • Mitch Greenhill
  • Mountain Heart
  • Nashville Bluegrass Band
  • The Neighbors
  • The New Familiars
  • Nitty Gritty Dirt Band
  • Orville Hicks
  • Patrick Sweany
  • Paul's Creek Band
  • Pete and Joan Wernick
  • Peter Rowan Band
  • Phil Wiggins & Corey Harris
  • Pokey LaFarge
  • The Quebe Sisters Band
  • Red Molly
  • Rhonda Vincent & The Rage
  • Richard Watson
  • Riley Baugus
  • Riley Baugus
  • Roy Book Binder
  • Russell Moore & IIIrd Tyme Out
  • Sam Bush Band
  • Scott Freeman
  • Scythian
  • The Sheets Family Band
  • The Sigmon Stringers
  • Snyder Family Band
  • South Carolina Broadcasters
  • Steep Canyon Rangers
  • Stephanie Wolf
  • Steve and Ruth Smith
  • Susana and Timmy Abell
  • Sutton, Holt, and Coleman
  • T. Michael Coleman
  • Tift Merritt
  • Tom Feldmann
  • ToneBlazers
  • Tony Williamson
  • Tut Taylor
  • Uncle Ted
  • The Waybacks
  • Wayne Henderson
  • The Wild Rumpus

2014 Lineup

  • Alan Bibey and Grasstowne
  • Alan Jackson
  • Alberti Flea Circus
  • Alison Brown Quartet
  • Amanda and Scott Anderson
  • Andy May
  • BackPorch Bluegrass
  • Bailey Mountain Cloggers
  • Balsam Range
  • Banknotes
  • The Barefoot Movement
  • Beth Molaro
  • Bill Mathis
  • Blake Williams
  • Blue Edition
  • Bob Hill
  • Buncombe Turnpike
  • Carolina Blue Band
  • Carolina Chocolate Drops
  • Carol Rifkin and Paul's Creek
  • Charles Welch
  • Chris Jones and The Night Drivers
  • Claire Lynch Band
  • The Cockman Family
  • Dailey & Vincent with Jimmy Fortune
  • Darin and Brooke Aldridge
  • Darrell Scott
  • The Deadly Gentlemen
  • Della Mae
  • Del Rey
  • Donna the Buffalo
  • The Duhks
  • Eleanor Ellis
  • Emory Lester
  • FHC Smooth Dance Team
  • Fiona Boyes
  • The Fox Fire
  • Frank Solivan & Dirty Kitchen
  • Frosty Morn
  • Glenn Bannerman
  • The Grassifieds
  • Gregg 'Buffalo' Barfield
  • Grits & Soul
  • Happy Traum
  • High Valley
  • The Hillbenders
  • Holly Williams
  • I Draw Slow
  • The InterACTive Theatre of Jef
  • Jack Lawrence
  • Jeanette Queen
  • Jeff Brown & Still Lonesome
  • Jeff Little Trio
  • Jerry Douglas
  • Jesse Stockton and Moonlight Co.
  • Jim Avett
  • Jim Lauderdale
  • Jim Mills
  • Joe Penland
  • Joe Smothers
  • Jon Stickley Trio
  • Josh Farrow
  • Junior Sisk & Ramblers Choice
  • Keller Williams
  • Kim Robins and 40 Years Late
  • The Kruger Brothers
  • Larry Keel and Natural Bridge
  • Laura Boosinger
  • The Local Boys
  • Locust Honey String Band
  • Lonesome River Band
  • Lynda Dawson and Pattie Hopkins
  • Mandolin Orange
  • Mark Bumgarner
  • Mark Johnson
  • Mark Newton and Steve Thomas
  • Mary Flower
  • Merle Haggard
  • Missy Raines & The New Hip
  • Misty River Band
  • Mitch Greenhill
  • Moore Brothers Band
  • Mountain Feist
  • My New Favorites
  • Nashville Bluegrass Band
  • Niall Toner Band
  • Nick Chandler and Delivered
  • Nora Jane Struthers & The Party Line
  • Nu-Blu
  • Old Crow Medicine Show
  • Overmountain Men
  • Pete and Joan Wernick
  • Peter Rowan
  • Ralph Stanley & The Clinch Mountain Boys
  • Red June
  • Richard Watson
  • Ricky Skaggs & Kentucky Thunder
  • Riley Baugus
  • Roland White
  • Rory Block
  • Roy Book Binder
  • Sam Bush Band
  • Sanctum
  • Scythian
  • Shannon Whitworth
  • Sheila Kay Adams
  • The Sigmon Stringers
  • South Carolina Broadcasters
  • The Steel Wheels
  • Steep Canyon Rangers
  • Steve and Ruth Smith
  • Sully
  • Susana and Timmy Abell
  • Sutton, Holt, and Coleman
  • Tal Naccarato
  • Terry Baucom
  • Time Sawyer
  • Tim O'Brien
  • Todd Snider
  • ToneBlazers
  • Tony Williamson
  • Town Mountain
  • The Travelin' McCourys
  • Tut Taylor
  • Twang An' Groove
  • Volume Five
  • The Waybacks
  • Wayne Erbsen
  • Wayne Henderson
  • WBT Briarhoppers
  • Zephyr Lightning Bolts

2015 Lineup

  • Alberti Flea Circus
  • Andy Buckner Band
  • Andy May
  • The Avett Brothers
  • Baillie and The Boys
  • Bandit's Roost
  • Banknotes
  • Bayou Diesel
  • BearWallow Bluegrass Band
  • Bela Fleck and Abigail Washburn
  • Bethel University Bluegrass Band
  • Big Sandy & His Fly-Rite Boys
  • Bill Mathis
  • Bill Mize
  • The Black Cadillacs
  • The Black Lillies
  • Blake Williams
  • Blind Boy Paxton
  • Blu-Bop
  • Blue Highway
  • Blue Ridge Heritage Cloggers
  • Bobby Miller and The Virginia Dare Devils
  • Bob Hill
  • Brandon Whyde & The Devil's Keep
  • Bruce Robison and Kelly Willis
  • Brushy Rides
  • Cahalen Morrison and Eli West
  • Carol Rifkin and Friends
  • Charles Welch
  • Chatham County Line
  • Christian Lopez Band
  • The David Mayfield Parade
  • Del Barber
  • Del McCoury Band
  • Donna the Buffalo
  • Doug MacLeod
  • Down Home Band
  • Dwight Yoakam
  • The Earls of Leicester
  • Emory Lester
  • Eric Ellis
  • Farmer Jason
  • Front Country
  • The Gibson Brothers
  • Glenn Bannerman
  • The Grassifieds
  • The Gravy Boys
  • Happy Traum
  • The Honeycutters
  • The Honey Dewdrops
  • Hot Rize with Red Knuckles and the Trailblazers
  • The InterACTive Theatre of Jef
  • Jack Lawrence
  • The Jason Lee McKinney Band
  • Jeff Little Trio
  • Jesse and Noah Bellamy
  • Jim Avett
  • Jim Lauderdale
  • Joe Smothers
  • Joe West & The Santa Fe Revue
  • JOHNNYSWIM
  • Kiran Singh
  • The Kruger Brothers
  • Larry Stephenson Band
  • Laura Boosinger
  • Lee Ann Womack
  • Lee Bidgood
  • The Local Boys
  • Locust Honey String Band
  • Logan Brill
  • The Loose Strings Band
  • Lorraine Jordan & Carolina Road
  • Mark Johnson
  • The Marshall Tucker Band
  • Mipso
  • Mitch Greenhill
  • Moore Brothers Band
  • Mountain Park Old Time Band
  • Nashville Bluegrass Band
  • New Country Rehab
  • North Mississippi Allstars
  • Paul Thorn
  • Pete and Joan Wernick
  • Peter Rowan
  • The Ragbirds
  • Reverend Robert B. Jones
  • Richard Watson
  • Robert Earl Keen
  • Roy Book Binder
  • Sam Bush Band
  • Scott Freeman
  • Scythian
  • Shannon Whitworth
  • The Sheets Family Band
  • The Sigmon Stringers
  • Sons Of The South Bluegrass Band
  • South Carolina Broadcasters
  • The Spinney Brothers
  • The Steel Wheels
  • Steep Canyon Rangers
  • Steve and Ruth Smith
  • The Stray Birds
  • String Madness
  • Sutton, Holt, and Coleman
  • Time Sawyer
  • ToneBlazers
  • Tony Williamson
  • Trampled By Turtles
  • Tut Taylor
  • The Two Man Gentlemen Band
  • Uncle Ted White
  • Underhill Rose
  • Unspoken Tradition
  • Veronika Jackson
  • The Waybacks
  • Wayne Henderson
  • Whitewater Ramble
  • William Ritter and Sarah Ogletree
  • Willie Watson

2016 Lineup

  • Alberti Flea Circus
  • Alison Brown
  • Andy May
  • Annie Moses Band
  • April Verch
  • Ash Breeze
  • Banknotes
  • The Barefoot Movement
  • Becky Buller
  • Bill Mathis
  • Billy Strings
  • Blue Mafia
  • Bob Hill
  • Bonnie Logan
  • Brandi Carlile
  • Britt Gully
  • The Bros. Landreth
  • Brothers Comatose
  • Bryan Sutton
  • The Buck Stops Here
  • Carbon Leaf
  • Carol Rifkin w/ John Fowler & Jeanette Queen
  • Charles Welch
  • The Clydes
  • The Commons
  • Commonwealth Bluegrass Band
  • The Contenders
  • Dave Rawlings Machine
  • Donna the Buffalo
  • Doug Seegers
  • EmiSunshine
  • Fireside Collective
  • Foghorn String Band
  • Fruteland Jackson
  • Grace & Tony
  • Happy Traum
  • High Plains Jamboree
  • The InterACTive Theatre of Jef
  • In With the Old
  • Jack Lawrence
  • Jason Isbell
  • Jeff Little Trio
  • Jeff Scroggins and Colorado
  • Jeni and Billy
  • Jennifer B and The Groove
  • Jerry Douglas
  • Jim Avett
  • Jim Lauderdale
  • Joe Smothers
  • John Oates
  • John Prine
  • Jonathan Byrd & The Pickup Cowboys
  • Junior Sisk & Ramblers Choice
  • Kacy & Clayton
  • Karl Shiflelt & Big Country Show
  • Kenny and Amanda Smith
  • Kristy Cox
  • The Kruger Brothers
  • Laura Boosinger & The Midnight Plowboys
  • Lindsay Lou & the Flatbellys
  • Liz Frame and The Kickers
  • Liz Vice
  • The Local Boys
  • Lou Reid & Carolina
  • Love Canon
  • Mark Bumgarner
  • Mark Tobolsky
  • Mike Farris and The Roseland Rhythm Revue
  • Mitch Greenhill
  • Old Crow Medicine Show
  • Penny & Sparrow
  • Pete & Joan Wernick
  • Peter Rowan
  • Roy Book Binder
  • Salvador
  • Sam Bush Band
  • Sarah Potenza
  • Scythian
  • Seth Walker
  • Shannon Whitworth
  • Sherman Lee Dillon
  • Shinyribs
  • Sierra Hull
  • The Sigmon Stringers
  • Slocan Ramblers
  • South Carolina Broadcasters
  • Sparky and Rhonda Rucker
  • Steep Canyon Rangers
  • Stemwinder
  • Steve and Ruth Smith
  • Sting Maddness
  • Susie Glaze & The Hilonesome Band
  • Sutton, Holt, and Coleman
  • T. Michael Coleman
  • Tellico
  • Tim O'Brien
  • Tom Feldmann
  • Tommy Emmanuel
  • Tony Williamson
  • Uncle Ted White
  • Valerie & David Mayfield
  • Wanamaker Lewis and Rootology
  • The Waybacks
  • Wayne Henderson and Friends
  • We Banjo 3
  • WestWend
  • The Whiskey Gentry
  • The Williams Brothers
  • Will Overman Band
  • Wood and Wire
  • The Wood Brothers
  • Zoe & Cloyd

2017 Lineup

  • 10 String Symphony
  • Alberti Flea Circus
  • Andy Buckner
  • Andy May
  • The Avett Brothers
  • Banknotes
  • The BattleAxe Band
  • Bethel University Bluegrass Band
  • Bill Mathis
  • The Bluegrass Experience
  • Bob Hill
  • Bryan Sutton
  • Carol Rifkin and Jeanette Queen
  • Charles Welch
  • Chatham County Line
  • Chatham County Line Electric Holiday
  • Chris Jones and The Night Drivers
  • Claire Lynch Band
  • The Contenders
  • Counterclockwise String Band
  • Darin and Brooke Aldridge
  • David Holt
  • Dear Brother
  • Del McCoury Band
  • Donna the Buffalo
  • Ed Snodderly
  • Eric Ellis
  • Flando Calrissian
  • Flattop the Raccoon
  • Front Country
  • The Gravy Boys
  • Green Grass Cloggers and Strictly Strings
  • Happy Traum
  • The Hook & Bullet
  • I Draw Slow
  • The InterACTive Theatre of Jef
  • Jack Lawrence
  • James Taylor
  • Jeff Little Trio
  • Jerry Douglas
  • Jim Avett
  • Jim Lauderdale
  • Joe Smothers
  • John Doyle
  • John Driskell Hopkins
  • Jorma Kaukonen
  • Ken Tizzard
  • The Kruger Brothers
  • Laura Boosinger & The Midnight Plowboys
  • Leftover Salmon
  • The Local Boys
  • Locust Honey
  • Lydia Luce
  • Mandolin Orange
  • Mark 'Brink' Brinkman
  • Mark Bumgarner
  • Marty Stuart & His Fabulous Superlatives
  • Megan Nash
  • Mipso
  • Mitch Greenhill
  • Mountain Heart
  • Natalie MacMaster and Donnell Leahy
  • Nate Harris and Spice Creek Ramblers
  • Pat Donohue
  • Pat McInerney
  • Pete and Joan Wernick
  • Peter Rowan
  • Roanoke
  • Roy Book Binder
  • Sam Bush Band
  • Sarah Jarosz
  • Scott Freeman
  • Scythian
  • ShadowGrass
  • Sierra Hull
  • The Steel Wheels
  • Steep Canyon Rangers
  • Steve and Ruth Smith
  • Steve James
  • The Stray Birds
  • String Madness with Mitch Greenhill
  • Surry Line
  • Sutton, Holt, and Coleman
  • Swift Creek
  • T. Michael Coleman
  • Tift Merritt
  • Todd Albright
  • Tony Williamson
  • The Trailblazers
  • Uncle Joe and The Shady Rest
  • Uncle Ted White
  • Virgil Harden & the Appalachian Countdown
  • The Waybacks
  • Wayne Henderson
  • WBT Briarhoppers
  • Zac Brown Band

2018 Lineup

  • Aaron Burdett
  • Alberti Flea Circus
  • Alison Brown
  • Andrew Collins Trio
  • Andy May
  • Ari Eisinger
  • Ashley Heath & Her Heathens
  • Balsam Range with Atlanta Pops Orchestra Ensemble
  • Banknotes
  • The Barefoot Movement
  • The BattleAxe Band
  • Bela Fleck and Abigail Washburn
  • Bill Mathis
  • Bob Hill
  • Brandy Clark
  • Bryan Sutton
  • Brynmor
  • Cane Mill Road
  • Carol Rifkin, Jeanette Queen, Mark Queen
  • Cathy Fink and Marcy Marxer
  • Charles Welch
  • Cicada Rhythm
  • The Cleverlys
  • David Holt
  • David Holt and Josh Goforth
  • Dead Horses
  • The Devil Makes Three
  • Donna the Buffalo
  • Doolin
  • The East Pointers
  • Elephant Revival
  • Erin Harpe
  • Fireside Collective
  • Flatland Harmony Experiment
  • Frank Solivan & Dirty Kitchen
  • Gunner and Smith
  • The Hackwells
  • Hannah Shira Naiman
  • Happy Traum
  • Horsemen Let's Ride
  • Hubby Jenkins
  • Hummingbird Crossing
  • The InterACTive Theatre of Jef
  • Jack Lawrence
  • Jamey Johnson
  • Jayme Stone's Folklife
  • Jeanette Williams Band
  • Jeffery Foucalt
  • Jeff Little Trio
  • Jerry Douglas
  • Jim Lauderdale
  • Jim Lauderdale and Buddy Miller with the North Mississippi All-Stars
  • Jody Carroll
  • Joe Mullins and the Radio Ramblers
  • Joe Smothers
  • John Cowan
  • John Medeski (appears with Jerry Douglas Band)
  • Junior Appalachian Musicians Band
  • Kris Kristofferson
  • The Kruger Brothers
  • The Lang Sisters
  • Laura Boosinger & The Midnight Plowboys
  • Lauren and Lane
  • Lillian Chase
  • Lindsay Lou
  • The Local Boys
  • The Lonely Heartstring Band
  • The Lonesome Ace String Band
  • Lori King and Junction 63
  • Mandolin Orange
  • Mark Bumgarner
  • The Mastersons
  • The Mavericks
  • The Midatlantic
  • Mike Aiken Band
  • Mitch Greenhill
  • My Bubba
  • The New River Drifters
  • The Note Ropers
  • Nu-Blu
  • Peter Rowan
  • Pete Wernick
  • Piper Jones
  • The Po Ramblin Boys
  • Presley Barker
  • Rhiannon Giddens
  • Richard Ray Farrell
  • Richie and Rosie
  • Robert Earl Keen
  • Rob Ickes & Trey Hensley
  • Robin and Linda Williams
  • Rodney Crowell
  • Rosie & the Riveters
  • Roy Book Binder
  • Sam Bush Band
  • Sarah Jane Scouten
  • Savannah Smith and Southern Soul
  • Scythian
  • Shinyribs
  • Sideline
  • Si Kahn & Joe Jencks
  • Smitty and the Jumpstarters
  • Steep Canyon Rangers and Friends with Special Guest Steve Martin
  • Steve and Ruth Smith
  • String Madness
  • Susana and Timmy Abell
  • T. Michael Coleman and Imagine Possums
  • Ted Olson
  • Tennessee Jed Fisher
  • Terry Baucom's Dukes of Drive
  • Tommy Emmanuel and Jerry Douglas
  • Tony Williamson
  • Town Mountain
  • Unspoken Tradition
  • Virginia Hollow
  • The Waybacks
  • The Waydown Wanderers
  • Wayland Wayne Henderson
  • We Banjo 3
  • Wesley Bright & The Honeytones
  • The Whitewater Bluegrass Company
  • The Wildmans
  • “Mission Temple Fireworks Revival' featuring Paul Thorn & Band, The Blind Boys of Alabama and The McCrary Sisters

2019 Lineup

  • Adam Traum
  • Alex Key and the Locksmiths
  • American Aquarium
  • Amos Lee
  • Ana Egge & The Sentimentals
  • Andy May
  • Ashley Heath & Her Heathens
  • The Avett Brothers
  • Aztec Sun
  • Banknotes
  • The Black Lillies
  • Bob Hill
  • Brandi Carlile
  • Brooks Forsyth
  • The Brother Brothers
  • The Burnett Sisters
  • Cane Mill Road
  • Carolina Blue
  • Carol Rifkin
  • The Casey Kristofferson Band
  • Catfi­sh Keith
  • Charles Welch
  • Chatham County Line
  • Chris Rodrigues with Abby the Spoonlady
  • Clinton Ross
  • Dailey and Vincent
  • David Holt
  • David LaMotte
  • Del McCoury Band
  • Dirk Powell Band
  • Donna the Buffalo
  • Driftwood
  • Elephant Sessions
  • Elizabeth Cook
  • Ellis Dyson & The Shambles
  • The Gibson Brothers
  • Gordie MacKeeman & His Rhythm Boys
  • Happy Traum
  • The Harris Brothers
  • The InterACTive Theatre of Jef
  • Jack Lawrence
  • Jeff Little Trio
  • Jerry Douglas & Earls of Leicester
  • Jim Avett
  • The Jimi Sutton Experience
  • Jim Lauderdale
  • Joe Smothers
  • Jontavious Willis and Andrew Alli
  • Josh Goforth
  • Junior Brown
  • Junior Sisk
  • Keb’ Mo’
  • The Kruger Brothers
  • Larry Stephenson Band
  • Laura Boosinger
  • Lindi Ortega
  • The Local Boys
  • Mark & Maggie O'Connor
  • Mark Bumgarner
  • Massive Grass
  • Maybe April
  • Micheala Anne
  • The Mike Mitchell Band
  • Mile Twelve
  • The Milk Carton Kids
  • Mitch Greenhill & String Madness
  • Molly Tuttle
  • The Moore Brothers
  • Mother Jones in Heaven (Si Kahn's Musical)
  • Nixon, Blevins, & Gage
  • None of the Above
  • Pete and Joan Wernick
  • Peter Rowan's Free Mexican Airforce with Los Texmaniacs
  • Pete Wernick & FLEXIGRASS
  • Presley Barker
  • Pretty Little Goat
  • Professor Whizzpop
  • Radney Foster
  • Redleg Husky
  • Roy Book Binder
  • Salt and Light
  • Sam Bush Band
  • Scythian
  • Sean McConnell
  • Shane Hennessy
  • Shay Martin Lovette
  • Si Kahn & The Looping Brothers
  • Steep Canyon Rangers
  • Steve Poltz
  • T. Michael Coleman
  • Ted Olson
  • Terrapin Creek
  • Todd Albright
  • Tom Feldmann
  • Tony Williamson
  • The Trailblazers
  • Tyler Childers
  • Uncle Joe and The Shady Rest
  • Valerie Smith & Liberty Pike
  • The Waybacks
  • Wayne Henderson
  • Webb Wilder
  • Wyld Fern
  • Wynonna and The Big Noise
  • Yarn

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

  • The Quebe Sisters Band (2013)

R

S

T

U

V

W

X

    Y

    • Yarn (2019)
    • Yonder Mountain String Band (2002)

    Z